SPS Systém

SM systém,  s novým názvom SPS systém, spája rehabilitačnú liečbu s prevenciou, regeneráciou a kondičným tréningom v jednotnom metodickom postupe. Autorom je bývalý športovec a renomovaný český lekár MUDr. Richard Smíšek.

SPS Systém vychádza z dôkladného anatomického poznania a klinických štúdii. Pomenovanie SPS Systém znamená – stabilizáciu a mobilitu. Cvičenia stabilizujú telo (chrbticu) a zároveň vytvárajú pohyb – mobilitu.

Metóda SPS Systém sa vyvíja viac ako 30 rokov,  používa sa v klinickej praxi u pacientov s bolesťami chrbtice, s akútnym vyklenutím disku (platničky) a skoliózou, plochonožím. Využívajú ju aj vrcholoví športovci na zlepšenie výkonu a predchádzanie preťaženiu a degenerácii chrbtice a veľkých kĺbov. Cvičenie má tiež veľký význam pri prevencii a liečbe porúch veľkých kĺbov (bedrový, kolenný a ramenný, kĺby nohy a nožná klenba).

SPS Systém je založený na zisteniach, že väčšinu bolestí chrbta spôsobuje nerovnováha svalov spôsobená predovšetkým nesprávnym držaním tela. Nesprávne držanie tela spôsobuje disharmóniu vo svaloch. Na jednej strane sú svaly skrátené a na druhej oslabené a nedokážu medzi sebou správne fungovať a zapájať sa vtedy , keď treba zastabilizovať jednotlivé segmenty v správnej polohe pri pohybe.

Cvičenie je vhodné od 5 rokov do 100 rokov.

Výbava na cvičenie – priliehavé športové oblečenie, ale hlavne krátke. Môžu byť aj plavky, tielko, šortky, ponožky. Gumy na cvičenie zabezpečíme.

Odporúčame  si pozrieť videa s komentárom MUDr. Smíška:

https://www.youtube.com/watch?v=qyOttn5DUSk.

http://www.spiralstabilization.com/cz/